Szafki kuchenne do sufitu – czy warto?

,
Szafki kuchenne do sufitu – czy warto?

Szafki kuchenne powinny być na tyle pojemne, żeby pozwalać na przechowywanie naczyń, garnków, suchych produktów spożywczych oraz innych artykułów przydatnych przy codziennej pracy w kuchni. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie lub mamy dużą ilość akcesoriów, utensyliów i innych przedmiotów, warto pomyśleć o wysokiej zabudowie. Meble kuchenne do sufitu – przedstawiamy opinie, porady i zalety takiego rozwiązania!

Szafki kuchenne do sufitu czy nie? Kiedy warto postawić na wysoką zabudowę?

Jeśli kuchnia stanowi centrum naszego domu, lubimy w niej przebywać, doskonalić umiejętności kulinarne i zależy nam na tym, żeby każdy przedmiot znalazł w niej swoje miejsce, to urządzając wnętrze, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zabudowy. Jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań są szafki kuchenne do sufitu, które nie tylko nie przytłaczają wnętrza, ale wręcz nadają mu lekkości i sprawiają, że wygląda na wyższe. Taki efekt można osiągnąć, wykorzystując szklane drzwi w wiszących szafkach, jak w projekcie kuchni Adriana Grafit Mat.

Niezależnie od tego, czy wnętrze ma być urządzone w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy rustykalnym, warto zainwestować w meble kuchenne do sufitu. Opinie na temat wysokiej zabudowy zdają się podzielone, bo niektórzy twierdzą, że dostęp do szafek znajdujących się na samej górze jest utrudniony. W nowoczesnej kuchni takie rozwiązanie może być jednak atutem – o czym postaramy się przekonać w dalszej części wpisu.

Przestrzeń dobrze zagospodarowana

Właściciele niewielkich, ciasnych kuchni w blokach doskonale znają dylematy związane z brakiem miejsca. Mały metraż może stanowić olbrzymie wyzwanie, dlatego tak ważne jest właściwe rozplanowanie zabudowy. Gdy ogranicza nas metraż, a każdy centymetr sześcienny jest na wagę złota, warto zainwestować w szafki do sufitu, jak w projekcie kuchni Jolanta Popiel Mat. Umiejętne wykorzystanie dostępnej przestrzeni sprawia, że kuchnia staje się funkcjonalna, a wszystkie przedmioty mają w niej swoje miejsce – nawet jeśli mamy do dyspozycji niewielkie, często nieustawne pomieszczenie.

Więcej miejsca do przechowywania

Wysoka zabudowa umożliwia wygodne przechowywanie rzadko używanych sprzętów i akcesoriów. Robot planetarny, który jest włączany zaledwie kilka razy w roku, blachy i foremki do wypieków, odświętne komplety sztućców czy wytworna zastawa stołowa – po co mają zajmować miejsce w dolnych szafkach, skoro może je umieścić w wysokiej zabudowie. Dzięki temu zwolni się przestrzeń na inne kuchenne akcesoria – takie, których używamy często i potrzebujemy mieć je pod ręką.

Warto przy okazji dodać, że obecnie na rynku istnieje bardzo wiele rozwiązań ułatwiających dostęp do przedmiotów znajdujących się w szafkach umieszczonych bezpośrednio pod sufitem. Nie trzeba więc obawiać się, że wyciągnięcie robota kuchennego sprawia nam problem. Można zamontować w szafkach drzwiczki uchylane do góry albo skorzystać ze specjalnych systemów wysuwanych koszy i półek.

Estetyka i utrzymanie czystości w kuchni

Wymuskane, instagramowe wnętrza, w których panuje idealny porządek, prezentują się pięknie, ale tylko w internecie. Niestety rzeczywistość jest inna, zwłaszcza gdy w kuchni spędzamy dużo czasu, gotując, piekąc czy po prostu eksperymentując kulinarnie. Nie jest łatwo utrzymać porządek w pomieszczeniu, w którym codziennie przyrządzamy potrawy dla najbliższych – naszym naturalnym wrogiem jest wówczas nie tylko kurz, ale również osiadający na meblach i w zakamarkach tłuszcz. Wysoka zabudowa kuchenna pozwala wyeliminować jedno miejsce, którego sprzątanie jest szczególnie uciążliwe – wierzch wiszących szafek. Często o nim zapominamy, a kiedy chcemy gruntownie posprzątać kuchnię, odkrywamy lepką warstwę, którą bardzo trudno usunąć. Szafki do sufitu, jak w projekcie kuchni Oktawia Orzech Amerykański Mat, to idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na utrzymaniu czystości w kuchni, ale cenimy również swój czas.

Kuchnia funkcjonalna i bezpieczna

Kolejnym atutem mebli kuchennych do sufitu jest możliwość ukrycia w szafkach znajdujących się najwyżej przedmiotów, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla najmłodszych członków rodziny. Chodzi o niektóre artykuły gospodarstwa domowego, ale również zapas chemii gospodarczej używanej w kuchni (żrące granulki do zlewu, odtłuszczacze) czy nawet leki.

Kuchnia dobrze zaprojektowana

Aranżacja kuchni może być ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, w którym brakuje miejsca do przechowywania. Jeśli chcemy, żeby wnętrze było funkcjonalne, komfortowe i po prostu piękne, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów, którzy stworzą indywidualny projekt na zamówienie. Projektanci dostosują każdy element wystroju tak, żeby efekt spełniał nasze oczekiwania.

Jeśli urządzasz kuchnię w Krakowie lub okolicach, to odwiedź nasz salon stacjonarny i zapoznaj się z ofertą: kuchnie na zamówienie Kraków.