Na jaki układ mebli w kuchni warto się zdecydować?

,
Na jaki układ mebli w kuchni warto się zdecydować?

Jak zapewnić sobie maksymalny komfort pracy w kuchni, nawet gdy pomieszczenie jest niewielkie lub ma nietypowe wymiary? Podstawa to odpowiedni układ mebli w kuchni – umiejętne rozstawienie szafek, półek oraz sprzętów gospodarstwa domowego. Co zrobić, żeby stworzyć funkcjonalny ciąg kuchenny?

Układ kuchni – zasady

W dobrze zaaranżowanej kuchni wszystkie produkty spożywcze, sprzęty i akcesoria znajdują się pod ręką, a domownicy nie tracą czasu na gorączkowe przeszukiwanie wnętrza szafek, żeby znaleźć wyciskacz do czosnku czy silikonową foremkę do babeczek. Jak jednak zagospodarować przestrzeń, żeby praca w kuchni była maksymalnie komfortowa?

Na początku przypomnijmy podstawowe zasady, jakimi należy kierować się przy aranżacji wnętrza. W funkcjonalnej i nowoczesnej kuchni najlepiej wyodrębnić pięć stref i zachować następującą kolejność:

 • strefa zapasów – lodówka, w której przechowujemy produkty spożywcze, spiżarnia z suchymi zapasami,
 • strefa przechowywania – szafki z garnkami, naczyniami i akcesoriami kuchennymi,
 • strefa zmywania – zlewozmywak i kosz na śmieci,
 • strefa przygotowywania – blat, na którym siekamy, ucieramy, smarujemy i wykonujemy wiele innych czynności,
 • strefa gotowania – miejsce, w którym znajduje się kuchenka i piekarnik.

Urządzając kuchnię, warto też uwzględnić zasadę trójkąta roboczego, według której kuchenka, lodówka oraz zlewozmywak – jako najczęściej używane kuchenne sprzęty, powinny znajdować się w niewielkiej odległości od siebie. Ideałem jest takie rozmieszczenie sprzętów, że gdy patrzymy na rzut kuchni od góry, tworzą one wierzchołki trójkąta. Należy też zachować odpowiedni odstęp między strefami:

 • lodówka – zlew – 120 do 210 cm,
 • zlew – kuchenka/piekarnik – min. 90, a najlepiej 120-210 cm,
 • lodówka – kuchenka – 120-270 cm.

Taki układ funkcjonalny kuchni poprawia ergonomię pracy – sprawia, że nie musimy pokonywać kilka razy tej samej drogi od lodówki do zlewozmywaka czy kuchenki. Oszczędzamy czas, a posiłki przygotowujemy szybko i sprawnie.

Jaki układ szafek w kuchni wybrać?

Mamy wiele możliwości – wszystko zależy od metrażu pomieszczenia, tego, czy w kuchni jest okno lub jest ona połączona z salonem. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rozmieszczenie sprzętów:

 • układ kuchni jednorzędowy – wszystkie szafki kuchenne są umieszczone w jednej linii, przez co trudno jest zachować zasadę trójkąta roboczego. Taki układ, chociaż prosty i efektowny, może negatywnie wpływać na ergonomię pracy w kuchni. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na inne ustawienie mebli, pamiętajmy o odpowiedniej kolejności kuchennych stref i ich układzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można również zdecydować się na wyspę kuchenną i uzyskać efekt taki jak w projekcie Oktawia Dąb.
 • układ dwurzędowy – meble kuchenne znajdują się na dwóch przeciwległych ścianach, brak tutaj również szafek narożnych, które często trudno zagospodarować. W kuchni dwurzędowej można bez problemu wcielić w życie zasadę trójkąta roboczego i uzyskać funkcjonalny układ szafek.
 • kuchnia w kształcie litery L – w tym przypadku meble znajdują się na dwóch prostopadle ustawionych do siebie ścianach, jak w projekcie Vika II. Dzięki temu można zlokalizować kuchenne sprzęty zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, najlepiej ustawiając kuchenkę i lodówkę na różnych ścianach. Pozwala to zoptymalizować pracę w kuchni oraz uniknąć niepotrzebnego krzątania się. Lepiej jednak unikać umieszczania zmywarki lub piekarnika w rogu – to bardzo niewygodne.
 • kuchnia w kształcie litery U – to propozycja do przestronnych wnętrz, w których można pozwolić sobie na zabudowanie szafkami kuchennymi trzech ścian. Układ szafek w kuchni taki jak np. w projekcie Oktawia Nela Soft, gwarantuje optymalny komfort w czasie przygotowywania posiłków – bardzo łatwo jest ulokować kuchenkę, lodówkę i zlewozmywak tak, żeby praca w kuchni była ergonomiczna, a osoba przygotowująca obiad czy piekąca ciasto dla najbliższych nie musiała wykonywać zbyt wielu niepotrzebnych ruchów.
 • kuchnia w kształcie litery G – to meble ustawione w literę U z dodatkowym półwyspem lub barkiem. Taki układ wymaga dużo miejsca, częstym problemem jest również blokowanie się drzwiczek szafek narożnych. Atutem jest dużo miejsca do przechowywania żywności, naczyń czy akcesoriów – mamy do dyspozycji aż trzy rzędy mebli, a do tego półwysep lub barek, przy którym można spożyć posiłek.

Jaki układ mebli w kuchni sprawdzi się najlepiej?

Odpowiednie rozmieszczenie szafek kuchennych oraz sprzętów AGD to gwarancja wygody i oszczędności czasu przy przygotowywaniu posiłków. Nie zawsze możemy uzyskać taki efekt, bazując na meblach modułowych z sieciówki – przeszkadza nam w tym między innymi ograniczony wybór wymiarów. Jeśli chcemy mieć pewność, że kuchnia będzie nie tylko estetyczna, ale również praktyczna, skorzystajmy z pomocy projektantów i wybierzmy meble na zamówienie. Specjaliści doradzą najlepszy układ szafek kuchennych – dostosowany do parametrów wnętrza.

Urządzasz kuchnie w Krakowie lub okolicach? Zapoznaj się z naszą ofertą: Kuchnie na wymiar Kraków.