Kuchnia modułowa czy na wymiar? Z którego rozwiązania lepiej skorzystać?

,
Kuchnia modułowa czy na wymiar? Z którego rozwiązania lepiej skorzystać?

Funkcjonalna kuchnia to serce domu – miejsce, w którym chętnie przebywamy, gotujemy czy po prostu gawędzimy z najbliższymi. Żeby pomieszczenie było wygodne i spełniało wszystkie nasze oczekiwania, warto dobrze przemyśleć wybór mebli, a szczególnie systemu, w jakim zostały wykonane. Co się bardziej sprawdzi – kuchnia na wymiar czy gotowa? Przedstawiamy fakty, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Bogaty wybór mebli kuchennych dostępnych obecnie na rynku sprawia, że osiągnięcie zadowalającego rezultatu wymaga rozważenia wielu opcji. Należy nie tylko wybrać układ szafek, kolor frontów, stopień połysku mebli czy rodzaj uchwytów i zawiasów, ale także to, czy będzie to kuchnia na wymiar, czy modułowa. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Kuchnia na wymiar – czy warto ją wybrać?

Kuchnia przygotowana na zamówienie, dostosowana do metrażu pomieszczenia i indywidualnych potrzeb odbiorcy – brzmi jak ideał? Kuchnie na wymiar dostępne na naszej stronie pozwalają spełnić wszystkie aranżacyjne marzenia i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niewielkich, nieustawnych pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, w których gotowe meble po prostu się nie zmieszczą lub ich ustawienie może być problematyczne. W ciasnym wnętrzu można zaprojektować zabudowę kuchenną aż po sam sufit i w ten sposób zyskać cenną przestrzeń do przechowywania.

Indywidualny projekt wiąże się z tym, że każdy odbiorca może dostosować wymiary kuchni do różnych potrzeb, np. wzrostu domowników czy wysokości okna, pod którym zostanie zamontowany blat i zlewozmywak. Kuchnia na wymiar jest ergonomiczna, a jej przemyślany pod każdym względem układ zdecydowanie ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków. Projektanci planując zabudowę, dbają o uwzględnienie zasady trójkąta roboczego, a to podnosi komfort pracy w kuchni.

W kuchni na wymiar można też zastosować nowoczesne systemy, np. ułatwiające dostęp do wnętrza szafek. Wysuwane kosze cargo, obrotowe tace oraz inne rozwiązania pozwolą zagospodarować każdy zakamarek mebli, np. szafek narożnych. W szufladach mogą też znaleźć się pojemniki do sortowania odpadów, organizery oraz inne przydatne akcesoria.

Estetyka to kwestia gustu, a każdemu podoba się coś innego, jednak nie ulega wątpliwości, że meble na wymiar wyglądają bardziej efektownie niż modułowe. Możliwość wybierania spośród wielu dostępnych kolorów, poziomu połysku, dekorów i blatów pozwala stworzyć w kuchni niebanalną przestrzeń, która wpisuje się w gust najbardziej wymagających odbiorców.

Czy kuchnie na wymiar mają wady? Jedną z nich jest dość wysoka cena, jednak idzie ona w parze z jakością użytych materiałów oraz wykonania mebli. Dzięki temu kuchnie są trwałe i służą w idealnym stanie przez lata. Przy zamawianiu kuchni na wymiar trzeba też uzbroić się w cierpliwość – terminy montażu mogą być odległe.

Kuchnia modułowa – zalety i wady

Kuchnie modułowe to pojedyncze szafki lub całe kolekcje gotowych mebli, które wystarczy samodzielnie skręcić w domu. Z reguły są dostępne od ręki, dlatego jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, np. chcą przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza, ale nie uśmiecha im się czekanie kilku tygodni na meble kuchenne. Kolejny atut to łatwy montaż szafek – może to zrobić nawet laik, nie trzeba zatem korzystać z pomocy fachowców. Do mebli dołączone są czytelne instrukcje, które pomagają szybko złożyć wymarzoną kuchnię. Meble modułowe są też dostępne w różnych wariantach i kolorach frontów. Ważnym aspektem jest również atrakcyjna cena – są zdecydowanie tańsze niż meble wykonywane na wymiar.

A co z wadami kuchni modułowych? Niska cena może pociągać za sobą kiepską jakość – zwykle szafki są wykonane z komponentów, które nie charakteryzują się najwyższą trwałością. Może się zatem okazać, że za kilka lat konieczna będzie wymiana mebli, np. z powodu spuchnięcia blatu od wilgoci czy ukruszenia korpusów szafek przy zawiasach.

Kuchnia modułowa czy na wymiar – co jest lepsze?

Zastanawiając się, co będzie lepsze, kuchnia na wymiar czy gotowa, warto uwzględnić wiele czynników, m.in.

  • metraż pomieszczenia,
  • dostępność produktów,
  • czas oczekiwania na realizację zamówienia,
  • indywidualne potrzeby domowników,
  • wyposażenie szafek (organizery i dodatkowe akcesoria),
  • kwestie estetyczne,
  • cenę.

Wymagającym odbiorcom, którzy mają specjalne preferencje i potrzeby, z pewnością bardziej przypadnie do gustu kuchnia na wymiar, którą można zaprojektować tak, żeby spełniała najbardziej wygórowane oczekiwania. Masz pytania dotyczące kuchni na wymiar? Zapraszamy do kontaktu! Sprawdź też naszą ofertę: Kuchnie na wymiar Kraków.