Kuchnia – trendy i inspiracje na 2022 rok

,
Kuchnia – trendy i inspiracje na 2022 rok

Na wnętrzarskie trendy ogromny wpływ miał okres izolacji społecznej wywołanej pandemią. Kuchnia ponownie stała się centrum życia całego domu, a nie tylko miejscem, w którym cała rodzina mija się przed wyjściem do pracy lub szkoły. Przedstawiamy kierunki, które cieszą się dużą popularnością w 2022 roku. 

Modna kuchnia – inspiracje 2022

Chociaż tendencje aranżacyjne często się zmieniają, to od pewnego czasu widać potrzebę powrotu do stałych, uniwersalnych wartości – ekologii i siły natury. W obliczu realnego zagrożenia, jakim była globalna pandemia, odchodzimy od krótkotrwałych mód i poszukujemy ponadczasowych rozwiązań. Chociaż utrwalone style aranżacyjne nadal nas inspirują, to mają już mniejsze znaczenie – interesują nas po prostu solidne, ekologiczne rozwiązania, które urzekają uniwersalnym charakterem, a przy tym doskonale służą. To szczególnie ważne w kuchni, która powinna być funkcjonalna. Obecnie duże znaczenie zyskuje również upcykling, czyli metoda przetwarzania surowców, w wyniku którego powstają produkty o wyższej wartości niż pierwotnie. Przykładem wykorzystania tej formy są fronty kuchenne wykonane ze starych belek drewnianych z rozbiórki domów – widoczne w modelu Bordo. Są bardzo intrygujące i mogą znaleźć zastosowanie w kuchniach utrzymanych w stylu vintage, rustykalnym czy prowansalskim.

Kolory nowoczesnej kuchni

W 2022 roku rządzą ciepłe, stonowane kolory ziemi, które przywodzą na myśl przyrodę i jej wytwory. Piasek, skały, pola – inspiracje możemy czerpać z różnych źródeł. Obecnie obserwujemy wyraźny zwrot ku naturalnym, ponadczasowym kolorom, które mają niezwykle kojący, subtelny charakter. Trend ten znajduje odzwierciedlenie w nowoczesnych kuchniach, w których królują szarości, beże, brązy, ale również ciemniejsze odcienie – czerń, antracyt czy grafit. Przykładem może być ciepła szarość w odcieniu kakao uosabiana przez kolor 557 szarość Londynu z kuchni Piombo. Miłośnicy klasycznych aranżacji na pewno docenią też elegancką kuchnię Adriana Grafit Mat, w której szarość przeplata się z interesującym wzorem blatów – imitującym marmur. Kolory ziemi kojarzą się z harmonią, równowagą i spokojem, a to szczególnie istotne w kuchni, w której w czasie pandemii zaczęliśmy spędzać dużo czasu.

Kuchnia – połysk czy mat?

A co z wykończeniem mebli kuchennych? W 2022 roku możemy zauważyć spadek zainteresowania błyszczącymi frontami. Modne są matowe, niepalcujące powierzchnie – są nie tylko bardzo efektowne, ale również praktyczne. Odzwierciedleniem tego trendu może być np. nowa wersja kuchni Olivia, która zyskała jeszcze bardziej matowe wykończenie niż poprzedni wariant. Fronty w kolorze beżowego matu wykorzystano również w modelu Patrycja III – w tym przypadku zestawiono je z pięknym palisandrem.

Dekory drewna w kuchni – jaki styl wybrać?

Odwołania do natury są widoczne również w postaci modnych obecnie drewnianych dekorów. Fronty, w których wyeksponowano sęki, spękania i inne niedoskonałości drewna zyskują unikatowy charakter i podkreślają indywidualizm wnętrza. Połączenie drewnianych dekorów z czernią jest kolejnym trendem, który zyskuje na znaczeniu. Dekor bruciato nero w modelu Penelopa to powierzchnia o głębokiej strukturze, która przywodzi na myśl spalone drewno. Z kolei Agata Hikora naturalna połączona z modelem Oktawia biały mat to propozycja dla osób ceniących nowoczesne aranżacje w ciepłym i przytulnym wydaniu.

Marzy Ci się wygodna, nowoczesna i stylowa kuchnia, w której będziesz przyrządzać wyśmienite dania, pić poranną kawę lub po prostu przyjemnie spędzać czas z najbliższymi? Aranżacja kuchni na zamówienie to najlepszy sposób na stworzenie wymarzonej przestrzeni – funkcjonalnej i zaprojektowanej na miarę indywidualnych potrzeb. Jeśli urządzasz kuchnię w Krakowie lub okolicach, to koniecznie sprawdź naszą ofertę: Kuchnie na wymiar Kraków.