Projektowanie kuchni – na co zwrócić uwagę?

,
Projektowanie kuchni – na co zwrócić uwagę?

Projektowanie kuchni to niełatwe zadanie – pomieszczenie powinno być nie tylko przytulne, estetyczne czy zgodne z aktualnymi trendami wnętrzarskimi, ale również funkcjonalne oraz ergonomiczne. Nowoczesna kuchnia – jak urządzić wnętrze, żeby każdy element miał w nim swoje miejsce? O czym należy pamiętać?

Metraż

Przed nami olbrzymie wyzwanie – projektowanie kuchni. Na co zwrócić uwagę, żeby stworzyć komfortowe wnętrze? Jednym z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy urządzaniu pomieszczenia, jest powierzchnia kuchni. To właśnie od metrażu jest uzależniony układ mebli, ilość przestrzeni roboczej do wykorzystania, a także komfort domowników, którzy przygotowują tu posiłki, piją poranną kawę czy po prostu spędzają czas. Oczywiście przestronna kuchnia zapewnia więcej możliwości, jednak nie oznacza to, że niewielkie pomieszczenie jest skazane na ciasnotę i niewygodę. Dzięki projektowaniu mebli na wymiar mamy możliwość zagospodarowania każdego centymetra kwadratowego kuchni – możemy wykonać zabudowę pod sufit, zaplanować piekarnik w słupku czy wykorzystać rozwiązania ułatwiające przechowywanie naczyń w narożnych szafkach.

Usytuowanie kuchni

Z uwagi na to, że w kuchni przygotowywane są posiłki, to często panuje w niej wyższa temperatura niż w pozostałej części domu. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania nieruchomości, warto zaplanować usytuowanie kuchni od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Zbyt mocne nasłonecznienie nie jest wskazane, dlatego najlepiej unikać lokalizacji pomieszczenia od strony południowej. Wysoka temperatura może przyspieszać psucie się przechowywanych w kuchni produktów spożywczych. Zaplanujmy również usytuowanie kuchni względem innych pomieszczeń – najlepiej, gdy znajduje się ona w pobliżu pokoju dziennego, salonu lub jadalni.

Funkcjonalna kuchnia – jak urządzić poszczególne strefy?

Ergonomiczna kuchnia powinna uwzględniać pięć podstawowych stref:

  • przechowywania żywności (lodówka),
  • przechowywania naczyń,
  • zmywania (zlewozmywak, zmywarka, kosz na śmieci)
  • przygotowania (blat),
  • gotowania (płyta kuchenna, piekarnik, kuchenka mikrofalowa).

Jak urządzić kuchnię na wymiar? Wygodne pomieszczenie powinno być zaplanowane zgodnie z kolejnością wymienionych stref. Kiedy wchodzimy do kuchni i chcemy zabrać się za przygotowanie posiłku, najpierw wyciągamy z lodówki produkty, następnie sięgamy po kuchenne utensylia (nóż, deska do krojenia), potem myjemy produkty, np. warzywa lub mięso, a odpadki wrzucamy do kosza. Kolejny krok to obróbka żywności – krojenie, obieranie, siekanie i inne czynności. Ostatnia powinna być strefa gotowania – miejsce, w którym dania są poddawane obróbce termicznej i nabierają ostatecznej formy.

Urządzając kuchnię, warto też kierować się zasadą trójkąta roboczego, zgodnie z którą lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny stanowić wierzchołki trójkąta i znajdować się w niedalekiej odległości od siebie.

Przestrzeń robocza

Przestronny blat, na którym przygotowujemy posiłki, to podstawa dobrze urządzonej kuchni. Przestrzeń musi być na tyle duża, żeby umożliwiać nam nie tylko robienie kanapek, ale także wyrabianie ciasta na pierogi czy inne czynności wymagające większej powierzchni. Blat roboczy powinien mieć od 60 do 120 cm długości – to optymalny wymiar, chociaż im dłuższy blat, tym więcej miejsca do wykorzystania. Oprócz tego warto uwzględnić dodatkowe blaty pomocnicze przy lodówce i kuchence – każdy z nich o długości ok. 40 cm.

Styl aranżacyjny

Urządzając kuchnię, warto też zwrócić uwagę na kolorystykę, sposób wykończenia mebli kuchennych, dodatki i bibeloty, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne i stylowe. W niewielkich kuchniach warto postawić na jasne meble, np. wybrać styl skandynawski lub prowansalski. Właściciele większych kuchni mogą pozwolić sobie na eksperymenty z kolorem – postawić na ciemniejsze barwy, zdecydować się na styl industrialny lub minimalistyczny.

Na wymiar czy gotowa kuchnia – jak urządzić wnętrze?

Wybór mebli do kuchni to kolejna kwestia, którą należy dobrze przemyśleć. Możemy skorzystać z gotowych mebli modułowych – to rozwiązanie stosunkowo tanie i przygotowane z myślą o osobach, którym szczególnie zależy na czasie. Szafki montuje się samodzielnie, a dostępny w sklepach szeroki wybór kolorów i wzorów pozwala wybrać model odpowiadający różnym potrzebom. Niestety na niekorzyść kuchni modułowych przemawia gorsza jakość materiałów oraz komponentów używanych do ich produkcji.

Z kolei kuchnia na zamówienie, np. dostępna w Archidom, charakteryzuje się wysoką trwałością i jest wykonana z surowców o dużej odporności na uszkodzenia. Wybierając kuchnię na wymiar, możemy zdecydować o każdym detalu – nie tylko o liczbie szafek, długości blatu roboczego, rodzajach frontów i uchwytów, ale także wyposażyć meble w praktyczne akcesoria. Oczywiście za jakość i wytrzymałość trzeba zapłacić. To, ile kosztują meble kuchenne na wymiar, zależy od rodzaju projektu, metrażu pomieszczenia, zastosowanych materiałów czy systemów kuchennych. Warto jednak postawić na trwałe rozwiązanie, które sprawi, że kuchnia stanie się prawdziwym sercem domu – przytulnym, stylowym i funkcjonalnym.

Jesteś z Krakowa lub okolic? Sprawdź naszą ofertę: Kuchnie na zamówienie Kraków.