Jakie oświetlenie do kuchni? O roli światła i kolorów

,
Jakie oświetlenie do kuchni? O roli światła i kolorów

W nowoczesnej kuchni ważny jest nie tylko układ mebli czy wyposażenie szafek – duże znaczenie ma również kolorystyka wnętrza oraz odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni, żeby przebywanie w niej stało się przyjemnością? Co z kolorystyką ścian, frontów i blatów? Przedstawiamy garść informacji!

Nie od dziś wiadomo, że barwy wpływają na aranżację wnętrza – mogą rozświetlić nawet niewielkie i pozornie nieustawne pomieszczenie lub wręcz przeciwnie – sprawić, że będziemy czuli się w nim przytłoczeni, a wnętrze straci swój pierwotny potencjał. Ma to ogromne znaczenie w każdym pomieszczeniu, ale w kuchni jest widoczne jeszcze bardziej – we wnętrzu, w którym przygotowujemy posiłki, siekamy, kroimy lub przyprawiamy potrawy, szczególnie potrzebujemy optymalnej dawki światła. Źle dobrane kolory, słabe, nieodpowiednie oświetlenie sprawi, że kuchnia stanie się mało funkcjonalna, a praca w niej przestanie być komfortowa.

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?

Zacznijmy od podstaw i rodzajów oświetlenia, które możemy wykorzystać w kuchni. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie:

  • Główne – może to być lampa wisząca, umieszczona w centralnym punkcie sufitu, której światło równomiernie rozprasza się po całym pomieszczeniu. Główne oświetlenie nie musi być bardzo intensywne, będzie służyć nam przy codziennych czynnościach, które wykonujemy w kuchni.
  • Punktowe – to np. listwy LED, umieszczone pod wiszącymi szafkami, lub spoty zamontowane w podwieszanym suficie. Oświetlenie punktowe może oświetlać blat roboczy lub inne miejsca wymagające lepszej widoczności, np. wnętrze kuchennych szafek, jak w projekcie Jolanta Popiel Mat.
  • Dekoracyjne – np. lampy wiszące, umieszczone nad stołem w kuchni. Efektowne klosze w oryginalnym stylu i delikatnie sączące się z nich światło sprawią, że wieczorna kolacja w rodzinnym gronie stanie się wspaniałym rytuałem.

Jakie oświetlenie do kuchni – ciepłe czy zimne?

Temperatura barwowa światła podawana jest w jednostkach zwanych Kelwinami. Im wyższa wartość podana na opakowaniu żarówki, tym chłodniejsza barwa. W nowoczesnej kuchni warto postawić na różne barwy światła, w zależności od rodzaju oświetlenia.

  • Barwa zimna – lampy o temperaturze 4600-6500K będą najlepszym rozwiązaniem do miejsc, w których wykonujemy prace wymagające precyzji. Zimnym światłem warto oświetlić blat roboczy, przy którym przygotowujemy posiłki. Taka kolorystyka sprawi, że nie będziemy musieli wytężać i męczyć wzroku.
  • Barwa neutralna – żarówki o temperaturze 3000-3500K najlepiej zamontować w lampach pełniących funkcję oświetlenia głównego. Neutralna kolorystyka będzie najbardziej zbliżona do naturalnego światła, nie zmęczy naszego wzroku i nie zniekształci odcieni kuchennych szafek.
  • Barwa ciepła – światło o temperaturze w przedziale 2200-3200K najlepiej sprawdzi się nad kuchennym stołem, przy którym spożywamy posiłki. Można zdecydować się na jedną wiszącą lampę lub postawić na dwie lub trzy – w zależności od tego, jakiej wielkości jest stół.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Planowanie oświetlenia zazwyczaj rozpoczyna się od wyboru światła centralnego. Może to być żyrandol lub minimalistyczny plafon, który zapewni optymalną ilość światła na co dzień. Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, można zdecydować się na wiele spotów umieszczonych na całym suficie.

Bardzo ważny jest też wybór lamp nad stół – bardzo efektowne będą minimalistyczne, a przy tym bardzo eleganckie kule jak w projekcie Adriana Supermat lub Penelopa Paulownia.

Blat roboczy można oświetlić za pomocą listwy LED lub postawić na oświetlenie punktowe w formie spotów – takie rozwiązanie zostało zastosowane w projekcie Velutto Niebieski Supermat.

Kolory w nowoczesnej kuchni

Barwy zastosowane w kuchni mogą poprawiać nastrój, działać kojąco, a nawet wpływać na apetyt, dlatego tak ważne jest umiejętne ich dobranie. Obecnie modne są barwy przywodzące na myśl naturę, kojarzące się z ekologią, a jednocześnie uniwersalne i ponadczasowe. Stąd tak duże zainteresowanie kuchniami na wymiar, z których dominują barwy ziemi, np. brąz, szarości czy różne odcienie koloru beżowego.

Planując aranżację kuchni, należy pamiętać o harmonijnym połączeniu kolorystyki wnętrza z oświetleniem. Wybierając kolory do kuchni, warto zwrócić uwagę na metraż oraz ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. W przypadku jasnych wnętrz możemy pozwolić sobie na eksperymentowanie z intensywnymi, ciemnymi barwami, jeśli jednak mamy do dyspozycji niewielką, ciasną kuchnię, lepiej postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie ciemnego koloru z naturalnym odcieniem drewna, jak w projekcie Vika II.

Szukasz mebli kuchennych na wymiar w Krakowie? Zapoznaj się z naszą ofertą: Kuchnie na wymiar Kraków.