Co zamiast stołu w kuchni?

,
Co zamiast stołu w kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, dlatego powinna zostać zaprojektowane w funkcjonalny sposób. Mniejsza kuchnia często pełni też funkcję jadalni, jednak nie jesteśmy zmuszeni wyposażać jej w stół. Sprawdziliśmy, na jakie alternatywne rozwiązania warto postawić.

Co zamiast stołu w kuchni najlepiej zastosować?

Nowoczesna kuchnia to przestrzeń spełniająca oczekiwania domowników – jest ergonomiczna, wygodna, stylowa oraz urządzona w taki sposób, który wpisuje się w indywidualne preferencje mieszkańców. Obecnie na rynku istnieje tak wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych, że nawet właściciele niewielkich kuchni nie muszą iść na kompromis – mogą maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń i cieszyć się funkcjonalnym pomieszczeniem przy ograniczonym metrażu. Brakuje Ci miejsca na tradycyjny stół? Na szczęście można go łatwo zastąpić, nie rezygnując przy tym z wygody.

Co do kuchni zamiast stołu?

Poniżej przedstawiamy sugerowane przez nas rozwiązania.

Wyspa kuchenna

Wyspa jako stół w kuchni to klasyczne rozwiązanie, które w naszym kraju z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Wyspa pełni wiele funkcji, dzięki czemu walorami praktycznymi przewyższa klasyczny stół. Można przy niej spożywać posiłki, ale również je przygotowywać – a zatem stanowi dodatkowe miejsce robocze. To bardzo wygodne, gdy lepimy pierogi na wigilię, chcemy rozwałkować ciasto lub wykrajać pierniczki. Kolejna funkcja wyspy to możliwość przechowywania w niej kuchennych akcesoriów, garnków oraz utensyliów, a także wkomponowania płyty indukcyjnej jak w projekcie kuchni Oktawia X lub zlewozmywaka. Warto jednak pamiętać o tym, że wyspa najlepiej sprawdza się w kuchniach o metrażu minimum 15 metrów kwadratowych – jest to zatem propozycja dla osób, które mają miejsce w kuchni, jednak marzą o czymś mniej oczywistym niż klasyczny stół.

Półwysep kuchenny

Co do kuchni zamiast stołu, gdy pomieszczenie jest niewielkie? Jeśli zależy nam na wyspie, możemy rozważyć opcję alternatywną – półwysep, np. taki jak w projekcie kuchni Adriana Grafit Mat. Ciekawym rozwiązaniem jest także półwysep dwupoziomowy, który sprawdzi się w mieszkaniach, w których kuchnia łączy się z salonem. Podwyższony blat najlepiej umieścić od strony pokoju dziennego – będzie można przy nim spożywać posiłki, pić poranną kawę czy gawędzić z najbliższymi. Z kolei niższy poziom można umieścić od strony kuchni – spełni funkcję dodatkowego blatu roboczego.

Barek kuchenny

Co zamiast stołu w małej kuchni najlepiej zaplanować, jeśli pomieszczenie jest otwarte na salon? Kolejne rozwiązanie to nowoczesny barek kuchenny, który wyznacza granicę między pomieszczeniami, pełni funkcję stołu oraz dodatkowego blatu roboczego, jak w projekcie Oktawia XI. Dobrze, gdy ma dodatkowe miejsce do przechowywania, np. półki, szuflady czy kosze – wtedy może imitować wyspę kuchenną. Przy wysokim barku powinny stanąć stylowe hokery w postaci klasycznych stołków lub modne obecnie krzesła barowe z oparciem.

Przedłużony blat

Świetna alternatywa dla tradycyjnego stołu – sprawdzi się szczególnie w wąskich i ciasnych kuchniach. Przedłużony blat wystający poza obrys szafek oraz stołki barowe pozwolą na zjedzenie posiłku, ale również zwiększą powierzchnię roboczą w kuchni.

Wysuwany lub opuszczany stół

Kolejna ciekawa propozycja to niewielki wysuwany stolik, który, gdy jest nieużywany, można schować w meblach kuchennych. Znacznie częściej stosowane są opuszczane blaty montowane przy ścianie, które również pozwalają na zaoszczędzenie cennej przestrzeni w kuchni. Składane stoliki są niedrogie i bardzo praktyczne.

 Stół-blat pod oknem

Planując aranżację kuchni, rozkład mebli i sprzętów, warto zwrócić uwagę na przestrzeń przy oknie. Ze względu na to, że często znajduje się tam grzejnik, miejsce to bywa niewykorzystane. To błąd! Kaloryfer w kuchni nie musi znajdować się pod oknem – można go przenieść w inne miejsce lub po prostu zlikwidować. W pomieszczeniu, w którym na co dzień gotujemy, zwykle panuje optymalna temperatura, nie trzeba zatem dodatkowo go dogrzewać. Pod oknem można za to stworzyć przytulny kącik do spożywania posiłków. Nie musimy umieszczać tam stołu – wystarczy blat kuchenny oraz krzesła.

O czym należy pamiętać, wybierając alternatywę dla stołu kuchennego?

Jeśli chcemy zrezygnować z klasycznego stołu i wybrać inne rozwiązanie, powinniśmy wziąć pod uwagę zasady ergonomicznej pracy w kuchni. Najważniejsza z nich to zasada trójkąta roboczego, według której kuchenne strefy wyznaczane przez zlew, lodówkę oraz kuchenkę, powinny stanowić wierzchołki trójkąta. Warto o tym pamiętać planując np. budowę wyspy kuchennej, w której umieścimy płytę lub zlewozmywak. Aranżacja kuchni to ogromne wyzwanie, jeśli zatem chcemy mieć pewność, że pomieszczenie będzie funkcjonalne, skorzystajmy z pomocy specjalistów, którzy stworzą indywidualny projekt skrojony na miarę naszych oczekiwań.

Mieszkasz w Krakowie lub okolicach? Zapoznaj się z naszą ofertą: Kuchnie na wymiar Kraków.